LLS


انواع درخت و درختچه

زیتون تلخ
 
نام علمی:Melia azedarach
درختی خزان کننده با حداکثر ارتفاع ۱۲ متر می باشد. گلهای بنفش رنگ و معطر این درخت در اردیبهشت ظاهر می شوند و نمای زیبایی به درخت می دهند. میوه های زیتون تلخ که در تابستان ظاهر می شوند شبیه به زیتون اما سمی هستند و به مدت طولانی حتی تا پاییز و زمستان بر روی شاخه ها باقی می مانند، از این رو از کاشت این درخت در پارکها و محل های بازی کودکان باید اجتناب کرد. زیتون تلخ نیاز به آفتاب کامل دارد و در انواع خاکها به شرط آنکه عمق خاک کافی باشد قادر به رشد است، همچنین نیاز آبی زیتون تلخ پایین می باشد و درختی مناسب جهت جنگل کاری در مناطقی که سرمای شدید نداشته باشند، است.
روش تکثیر نیز از طریق کاشت بذر می باشد.

 
 

گل ساعتی

نام علمی: Passiflora caerulea
پیچ ساعتی از پیچ های بالا رونده و خزان کننده با حداکثر ارتفاع ۱۰ متر می باشد که در مناطق دارای زمستان معتدل، خزان نمی کند. دوره گل دهی از اوائل تابستان تا اوائل پاییز است. گل ها ترکیبی از رنگ های سفید، ارغوانی و آبی رنگ و میوه ها بیضی شکل و نارنجی متمایل به زرد و خوراکی می باشند. پیچ ساعتی، گیاهی دارویی است و تمام اندام های هوایی آن مسکن و آرام بخش هستند. این گیاه نیاز به آفتــاب کامل دارد اما در شرایط نیم سایه هم رشد می کند، نیاز آبی نیز متوسط می باشد. تکثیر پیچ ساعتی از طریق قلمه در تابستان و یا خوابانیدن شاخه ها در بهار و پاییز است. موطن اصلی آن کشور برزیل می باشد.
 
 

سدروس دئودار
 
نام علمی: Cedrus deodara
سدروس از درختان سوزنی برگ همیشه سبز با حداکثر ارتفاع ۵۰ متر می­باشد. برگ­های سوزنی شکل کوتاه آن به رنگ سبز روشن است و به تعداد زیاد از یک نقطه خارج می شوند شاخه­ های این درخت حالت طبقه­ طبقه دارند و انتهای آنها، در این گونه از سدروس به سمت پایین، متمایل است. مخروط­های درخت سدروس که در واقع میوه­ های این درخت و حاوی بذر آن هستند به صورت عمودی و ایستا بر روی شاخه­ ها ظاهر می­شوند.
سدروس برای رشد مطلوب به آفتاب کامل نیاز دارد و نیاز آبی آن بسیار بالا می باشد. تکثیر این درخت از طریق قلمه، پیوند و بذر صورت می پذیرد.
 
 

بداغ
 
نام علمی: Viburnum opulus
بداغ، درختچه ای خزان کننده با حداکثر ارتفاع حدود ۴ متر می باشد، برگ ها قبل از خزان، تغییر رنگ زیبایی دارند. گل­های سفید رنگ آن به تعداد زیاد و در کنار هم ظاهر می شوند، زمان ظهور گل­ها، در اواسط بهار می­باشد و دوره گلدهی حدود یک ماه است.
این درختچه به آفتاب کامل نیاز دارد و آبیاری آن باید به طور منظم انجام شود. تکثیر بداغ از طریق قلمه در اوائل تابستان و خوابانیدن شاخه ها در اوائل پاییزمی باشد.
 
 

توت آمریکایی
 
نام علمی: Maclora pomifera
توت آمریکایی درختی خزان کننده با حداکثر ارتفاع ۲۰ متر و دارای شاخه های خاردار می باشد. قسمت قابل توجه این درخت میوه های کروی شکل، نارنجی رنگ و شبیه به پرتقال آن می باشد که ظاهری چروک مانند دارند. میوه تلخ و غیرخوراکی است و به علت شیره سفیدرنگی که دارد بسیار چسبناک می باشد. توت آمریکایی به آفتاب کامل و خاک عمیق و معمولی نیاز دارد و نیاز آبی آن پایین می باشد. تکثیر این درخت از طریق کاشت بذر می باشد و موطن اصلی آن تگزاس است.
 
 

پیراکانتا
 
نام علمی: Pyracantha coccinea
پیراکانتا، درختچه ای همیشه سبز با حداکثر ارتفاع حدود ۴ متر می باشد. گل های سفید رنگ آن در اواخر بهار، ظاهر می شوند. میوه ها شبیه به زالزالک اما بسیار کوچکتر از آن و به رنگ های قرمز، زرد و نارنجی هستند و از اوائل پاییز تا چند ماه پس از آن بر روی شاخه ها خودنمایی می نمایند. این درختچه هرس پذیر است و با هرس می توان آن را به اشکال مختلف درآورد و به عنوان پرچین نیز کاربرد دارد. پیراکانتا نیاز به آفتاب کامل دارد و آبیاری آن باید به طور منظم انجام شود. تکثیر پیراکانتا از طریق قلمه در اوائل تابستان می باشد و موطن اصلی آن کشور چین است.
 
 
 

سه رنگ

نام علمی: Photinia serrulata
سه رنگ، درخت همیشه سبز با حداکثر ارتفاع ۱۰ متر می باشد. در فصل پاییز برگ­های قرمز، قهوه ای و سبز را همزمان بر روی شاخه­ها می­توان مشاهده کرد از این رو به آن، سه رنگ می گویند.گل ها سفیدرنگ و بدبو هستند و در اواخر بهار ظاهر می شوند. این درختچه نیاز به آفتاب کامل دارد و نیاز آبی آن بالا می باشد. تکثیر سه رنگ از طریق پیوند زدن بر روی درخت به و یا قلمه در بهار و تابستان می باشد و موطن اصلی آن کشور چین است.
 
 

ارغوان
 

نام علمی: Cercis siliquastrum
درختچه ای خزان کننده با حداکثر ارتفاع ۱۵ متر می باشد. گل های ارغوانی رنگ آن در اوائل بهار و قبل از ظاهر شدن برگها نمایان شده به طوریکه شاخه ها یکپارچه گل می شوند. ارغوان در خاک های گچی و آهکی به خوبی رشد می کند، نیاز به آفتاب کامل دارد و نیاز آبی آن بسیار کم و به خشکی و کم آبی مقاوم است. این درختچه به راحتی از طریق کاشت بذر تکثیر می شود اما از طریق خوابانیدن در اوائل پاییز و قلمه نیمه خشبی در تابستان نیز قابل تکثیر است. چوب ارغوان بسیار قابل انعطاف است و از آن در تهیه سبد استفاده می شود.
 
 

پیچ امین الدوله

نام علمی: Lonicera caprifolium
امین الدوله از پیچ های زینتی خزان کننده می­باشد البته در مناطق دارای زمستان معتدل خزان نمی کند. گل­های کرم، سفید و زرد رنگ این گیاه که بسیار معطر هستند در اواخر فرودین ظاهر شده و تا اوائل تابستان دوام دارند. پیچ امین الدوله هم در آفتاب کامل و هم در نیم سایه قادر به رشد بوده و نیاز آبی آن متوسط است. روش تکثیر نیز از طریق قلمه در زمستان می­باشد. این گیاه بالا رونده است و برای پوشاندن دیوارها و ستون­ها کاربرد دارد، ضمن اینکه برای پوشاندن شیب های تند نیز بکار می­رود. موطن اصلی امین الدوله اروپا می باشد.
 
 

ابریشم مصری
 
نام علمی: Caesalpinia gilliesii
درختچه ای خزان کننده با حداکثر ارتفاع ۳ متر می باشد. گل های زردرنگ ابریشم مصری با پرچمهای قرمز بلند که از گل خارج شده اند بسیار زیبا می باشند و از اواخر بهار تا اواسط تابستان ظاهر می شوند. ابریشم مصری در انواع مختلف خاک رشد می کند، نیاز به آفتاب کامل دارد و در نیم سایه هم قادر به رشد    می باشد. نیاز آبی بسیار کم و به خشکی و کم آبی مقاوم است. روش تکثیر این درختچه از طریق کاشت بذر می باشد و موطن اصلی آن آمریکای شمالی است.
 
 

توری
 
نام علمی: Lagerstroemia indica
توری، درختچه ای خزان کننده با رنگ خزان قرمز بسیار زیبا است، برگ ها پس از تغییر رنگ، تا حدود یک ماه، بر روی شاخه ها باقی مانده و پس از آن خزان می کنند. حداکثر ارتفاع آن حدود ۷ متر می باشد. گل ها به رنگ سفید، بنفش و قرمز روشن هستند و در اوائل تابستان ظاهر شده و تا اواخر تابستان دوام دارند. این درختچه نیاز به آفتاب کامل دارد و آبیاری آن باید به طور منظم صورت بگیرد. تکثیر توری از طریق کاشت بذر و یا قلمه می باشد. زادگاه و موطن اصلی توری، کشور چین می باشد.
 
 

ابریشم ایرانی (شب خسب)
 
نام علمی: Albizia julibrissin
ابریشم ایرانی درختی خزان کننده با سرعت رشد نسبتاً بالا می باشد و حداکثر ارتفاع آن حدود ۱۵ متر است، دارای تاجی گسترده می باشد و سایه نسبتاً خوبی ایجاد می کند.
به علت اینکه برگهای کوچک آن در شب، دو به دو بسته می شوند به آن شب خسب هم می گویند. گلهای پر مانند و زیبای این درخت به رنگ سفید، صورتی و یا قرمز هستند که از اوائل تابستان ظاهر شده و تا آخرتابستان دوام دارند.
این درخت به آفتاب کامل نیاز دارد و از کاشت آن در محیط سایه باید اجتناب کرد. همچنین آبیاری آن باید به طور منظم صورت بگیرد.
تکثیر این درخت از طریق کاشت بذر و قلمه ریشه در اول بهار می باشد.
 
 

درخت لاله (لاله درختی)
 
نام علمی: Liriodendron tulipifera
درخت لاله، درختی خزان کننده با رنگ خزان زرد طلایی بسیار زیبا و سریع الرشد می باشد و حداکثر ارتفاع آن ۳۰ متر است. گل های این درخت شبیه به گل لاله هستند و در اوایل بهار ظاهر شده و تا اواسط بهار دوام دارند البته به دلیل رنگ سبز آنها، به طور واضح قابل تشخیص نیستند. این درخت معمولاً بعد از سن ۱۵ سالگی به گل می نشیند. نیاز به آفتاب کامل دارد و نیاز آبی آن بالا می باشد، در خاک های گچی و آهکی هم می تواند رشد کند اما به هر حال خاک آن باید عمیق و دارای زهکشی خوبی باشد.
از محدودیتهای کشت این درخت، حساسیت آن به شوری آب وخاک می باشد. تکثیر درخت لاله از طریق قلمه نیمه خشبی در تابستان و خوابانیدن شاخه ها امکان پذیر است. زادگاه و موطن اصلی این درخت، امریکا می باشد.

 


پر
 
نام علمی: Cotinus coggyria
پر، درختی خزان کننده با حداکثر ارتفاع ۵ متر می باشد. برگ ها در پاییز، قبل از خزان به رنگ قرمز بسیار زیبایی تغییر رنگ می دهند. گلها پر مانند هستند و به همین دلیل آن را پر می نامند. گل ها ارغوانی و یا گلبهی کمرنگ هستند، ازاوائل تابستان ظاهر شده و تا اوائل پاییز دوام دارند و در طول این مدت به مرور تغییر رنگ داده و کم رنگ تر می شوند. پر نیاز به آفتاب کامل دارد و آبیاری آن باید به طور منظم انجام شود.
تکثیر این درخت از طریق قلمه در تابستان و جداکردن پاجوش ها در پاییز می باشد. موطن اصلی آن نیز اروپای جنوبی است.

 
 
 

سماق زینتی (سماق آمریکایی)
 
نام علمی: Rhus typhina
سماق زینتی، درختچه یا درخت کوچک با حداکثر ارتفاع ۶ متر و خزان کننده است و برگ های آن در فصل خزان به رنگ قرمز بسیار زیبایی تغییر رنگ می دهند، ساقه های این درخت از کرک های نرم قهوه ای رنگی پوشانده شده است. میوه ها مخروطی شکل و قرمز مخملی هستند و در تابستان ظاهر می شوند و تا اواخر پاییز بر روی شاخه های بدون برگ، خودنمایی می کنند. تکثیر سماق زینتی از طریق جداکردن پاجوش ها و کاشت آنها در پاییز و یا قلمه ریشه در اواخر زمستان می باشد. این درخت به آفتاب کامل نیاز دارد و آبیاری آن باید به طور منظم صورت بگیرد. موطن اصلی آن نیز آمریکا می باشد.
 

خرزهره

نام علمی: Nerium oleader
خر زهره، درختچه ای همیشه سبز با حداکثر ارتفاع ۶ متر است. گل های سفید، قرمز و یا صورتی خرزهره از اوائل تابستان ظاهر می شوند، دوره گلدهی بسیار طولانی است بطوریکه گلدهی تا اواسط پاییز ادامه می یابد. این درختچه هرس پذیر است و می توان آن را به عنوان پرچین بکار برد. برگ های خرزهره، سمی هستند و باید از کاشت آن در محل بازی کودکان اجتناب کرد. خرزهره به آفتاب کامل نیاز دارد و به کم آبی مقاوم است، در انواع مختلف خاک هم می­تواند رشد کند. این درختچه به سرمای زیاد، حساس است و در زمستان­های سرد دچار سرمازدگی و خشک شدن شاخ و برگ می­شود. تکثیر خر زهره از طریق قلمه و جدا کردن پاجوش­های آن می باشد .
 
 

ازگیل ژاپنی
 
نام علمی: Eriobotrya japonica
درختی همیشه سبز با حداکثر ارتفاع ۸ متر است، گل های سفیدرنگ ازگیل ژاپنی در زمستان ظاهر می شوند. میوه این درخت نارنجی رنگ و شبیه به زالزالک و دارای تعداد زیادی بذر قهوه ای رنگ براق می باشد و در اواخر بهار قابل برداشت می گردد. ازگیل ژاپنی در آفتاب کامل و یا نیم سایه قادر به رشد است و آبیاری آن باید به طور منظم انجام شود. از طریق کاشت بذر، تکثیر می شود و موطن اصلی آن کشور چین می باشد.
 

اوکالیپتوس
 
نام علمی: .Eucalyptus SP
درختی همیشه سبز و سریع الرشد با حداکثر ارتفاع ۲۰ متر می­باشد. (در استرالیا ارتفاع آن به ۱۰۰ متر هم می­رسد) از آنجا که این درخت بومی مناطق گرمسیر استرالیا می­باشد، در مناطق دارای زمستان سرد، خزان می­کند. برگ های بیشتر گونه های اوکالیپتوس باریک و کشیده و خاکستری مایل به آبی کمرنگ می باشند و به حالت آویزان بر روی شاخه ها قرار دارند. گل های زردرنگ و معطر او کالیپتوس که بسیار کوچک و غیرقابل توجه هستند در تابستان ظاهر می شوند.
اوکالیپتوس در خاک های شور و باتلاقی به خوبی رشد می کند، نیاز به آفتاب کامل دارد و نیاز آبی آن نیز بالا می باشد. تکثیر او کالیپتوس از طریق کاشت بذر است.
 
 

طاووسی

نام علمی: Spartium junceum
طاووسی، درختچه ای با حداکثر ارتفاع ۳ متر می باشد. شاخه ها در تمام طول سال سبزرنگ هستند و تعداد کمی برگ بسیار کوچک بر روی آنها دیده می شود. در اواسط بهار، گل های زرد رنگ این درختچه که دارای عطر بسیار تندی هستند ظاهر می شوند و تا حدود ۲ ماه دوام دارند. طاووسی در انواع مختلف خاک می تواند رشد کند، نیاز به آفتاب کامل دارد و نیاز آبی نیز متوسط می باشد. روش تکثیر طاووسی از طریق کاشت بذر است.

تاگزودیوم (سرو مرداب)

نام علمی: Taxodium distichum
تاگزودیوم از درختان سوزنی برگ خزان پذیر با حداکثر ارتفاع ۴۰ متر می باشد. رنگ خزان این درخت بسیار زیبا است بطوریکه ازاوائل پاییز، برگها به قرمز مایل به نارنجی تغییر رنگ داده و پس از آن قهوه ای می شوند، از شروع تغییر رنگ تا خزان کامل حدود ۳ ماه طول می کشد، نیاز آبی این درخت بسیار بالا است و باید در کنار آب کاشته شود، از این رو به آن دارتالاب و یا سرومرداب هم می گویند. نیاز به آفتاب کامل دارد اما در نیم سایه هم میتواند رشد کند.
روش تکثیر از طریق کاشت بذر است و موطن اصلی آن امریکا می باشد.
 
 

 


منبع : سازمان سیما، منظر و فضاهای سبز شهری
۱۰۵۷۷
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است

نظرسنجی لینک فاوا
نظرسنجی
به نظر شما کدام اقدام زیر در اولویت کاری سازمان قرار گیرد؟

پیوندها
آمار بازدید سایت

بازدید امروز ۷
تعداد بازدیدکنندگان امروز ۳ نفر
کل بازدیدکنندگان ۵۵۴۶۹۷ نفر
کلیه حقوق این سایت متعلق به سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری شیراز می باشد