LLS


معرفی گلهای فصلی و دایمی

ناز آفتابی
 

نام علمی: Portulaca grandiflora
ناز آفتابی، گیاهی یکساله با حداکثر ارتفاع ۱۵ سانتیمتر می باشد و هر بوته آن ۴۰-۳۰ سانتیمتر روی زمین گسترش می یابد. گل ناز علاوه بر اینکه در انواع رنگهای صورتی، سفید، قرمز، نارنجی و زرد دیده می شود، دارای ارقام کم پر و پرپر نیز می باشد از این رو از تنوع بالایی برخوردار است.
گلها هنگام عصر بسته می شوند و روزها با آفتاب کامل باز می شوند از این رو به آن ناز آفتابی می گویند این گیاه به کم آبی و خشکی بسیار مقاوم است و حرارت بالا را به خوبی تحمل می کند. دوره گلدهی ناز از اواخر بهار تا اواسط پاییز می باشد. این گیاه به راحتی با کاشت بذر تکثیر می شود، موطن اصلی ناز آفتابی کشور برزیل می باشد.

 

گل جاوید
 
نام علمی: Helichrysum bractatum
جاوید، گیاهی یکساله با حداکثر ارتفاع ۷۰-۶۰ سانتیمتر است. گلها در این گیاه از همان ابتدای بازشدن غنچه خشک هستند و اگر در هر مرحله رشد تا قبل از باز شدن کامل و نمایان شدن مرکز زردرنگ آن، چیده شوند و به حالت وارونه در مکانی تاریک، آویزان شوند به همان حالت خشک می شوند و حالت طبیعی خود را حفظ می کنند از این رو به آن Ever Lasting Flower یعنی گل جاودان می گویند. این گل از بهترین گلهای خشک محسوب می شود و در تهیه سبدهای گل خشک از آن استفاده می شود. گلها در انواع رنگ های زرد، سفید، قرمز، صورتی، نارنجی دیده می شوند. دوره گلدهی این گیاه از اواخر بهار تا اوائل پاییز می باشد، نیاز به آفتاب کامل دارد و تکثیر آن از طریق کاشت بذر است، موطن اصلی نیز استرالیا می باشد.
 
 

ابری
 
نام علمی: Ageratum houtonianum
ابری، گیاهی یکساله بهاره و تابستانه با ارتفاع حدود ۵۰-۴۰ سانتیمتر می باشد. گلها آبی، سفید یا صورتی هستند و از اواخر بهار ظاهر می شوند، دوره گلدهی بسیار طولانی است بطوریکه گلها تا اواسط پاییز دوام دارند. ابری نیاز به آفتاب کامل دارد و به علت دارا بودن ریشه های سطحی، آبیاری آن باید زود به زود انجام شود. حذف گل های خشک از روی بوته در طول دوره گلدهی به غنچه زایی بیشتر گیاه کمک می کند. تکثیر این گیاه از طریق کاشت بذر در اوائل بهار می باشد. موطن اصلی گل ابری، آمریکای مرکزی است.
 
 

گل تکمه ای
 
نام علمی: Gomphrena globosa
تکمه ای، گیاهی یکساله تابستانه با حداکثر ارتفاع ۵۰ سانتیمتر می باشد، البته جدیداً ارقام پاکوتاه آن با ارتفاع ۳۰-۲۰ سانتیمتر نیز تولید شده است. گلها بنفش، سفید، صورتی، قرمز هستند وبه صورت یک تکمه برجسته روی یک دمگل طویل قرار گرفته اند. دوره گلدهی از اواخر بهار تا اواسط پاییز می باشد. این گل از جمله گلهای خشک محسوب می شود بطوریکه گلها پس از اینکه چیده شدند به همان حالت خشک می شوند. 
تکمه ای در محل های گرم رشد بهتری دارد و در مکانی آفتابی باید کشت گردد، نیاز آبی نیز کم می باشد. روش تکثیر از طریق کاشت بذر در اوائل بهار است و موطن اصلی این گیاه کشور هند می باشد.
 
 

مروارید عسلی
 
نام علمی: Lobularia maritima
مروارید، گیاهی یکساله با ارتفاع حدود ۱۰ سانتیمتر می باشد، گلها بسیار کوچک و در رنگهای سفید، بنفش و صورتی مایل به قرمز هستند. دوره گلدهی بسیار طولانی است بطوریکه گلها از اردیبهشت ظاهر شده و تا اواخر پاییز دوام دارند. مروارید دارای بوی خوشی شبیه به بوی عسل می باشد از این رو به آن مروارید عسلی می گویند. این گیاه به آفتاب کامل نیاز دارد و آبیاری آن باید به طور منظم صورت بگیرد. مروارید، گیاهی بسیار مناسب برای استفاده در فلاورباکس ها است و تکثیر آن از طریق کاشت بذر در اوائل بهار می باشد.
 
 

پریوش

نام علمی: Vinca rosea
پریوش، گیاهی یکساله تابستانه می باشد و ارتفاع آن حدود ۴۰-۳۰ سانتیمتر است، جدیداً انواع پاکوتاه آن نیز تولید شده است. برگهای آن سبز تیره و رگبرگها سبز روشن هستند، دوره گلدهی از اواخر بهار تا آغاز سرمای پاییز می باشد. پریوش دارای رنگهای سفید، صورتی، بنفش و قرمز است. این گیاه به آفتاب کامل نیاز دارد و در صورت کشت در سایه، ارتفاع آن زیاد می شود. برای گلدهی خوب به آبیاری منظم نیاز دارد. تکثیر پریوش از طریق کاشت بذر در اوائل بهار صورت می گیرد.
 
 

کوکب کوهی

نام علمی: Rudbeckia hirta
گیاهی دائمی با ارتفاع حدود ۶۰ سانتیمتر می باشد، گلها زردرنگ هستند البته گاهی لکه های قهوه ای وسیاه هم بر روی آنها دیده می شود، مرکز گل سیاه رنگ و به صورت مخروطی برجسته می باشد. دوره گلدهی بسیار طولانی است بطوریکه گلها از اواخر بهار تا اواسط پاییز دوام دارند. پس از پایان گلدهی، باید ساقه های خشک شده گیاه را از قسمت پایین قطع کرد.کوکب کوهی نیاز به آفتاب کامل دارد و آبیاری آن باید به طور منظم انجام شود. تکثیر این گیاه از طریق کاشت بذر می باشد و موطن اصلی آن آمریکا است.

 
 
 

تاج خروس

نام علمی: .Celosia SP
تاج خروس از گیاهان فصلی و یکساله می باشد که ارتفاع ارقام مختلف آن ۷۰-۲۰ سانتیمتر است. گلها به شکل تاج خروس هستند و از این رو به این گیاه، این نام را داده اند. البته در برخی ارقام، گلها پرمانند هستند. ارقام پاکوتاه بسیار زیباتر هستند. زیرا گل جلب توجه بیشتری می کند و برگها و ساقه کمتر به چشم می آیند. گلها از اواخر بهار تا اواسط پاییز دوام دارند و دوره گلدهی بسیار طولانی است. تاج خروس برای گلدهی فراوان به آفتاب کامل نیاز دارد، نیاز آبی آن کم است و خشکی را می تواند تحمل کند. تکثیر آن هم از طریق کاشت بذر در اوائل بهار می باشد.
 
 

دم روباهی (کورتادریا)
 
نام علمی: cortaderia selloana
دم روباهی، گیاهی دائمی است که در زمان گلدهی، ارتفاع آن حدود ۲ متر می شود. برگ ها، تسمه ای شکل و باریک هستند. در اواسط تابستان، ساقه های گل دهنده طویلی از مرکز بوته خارج می شود که در رأس آنها گلهای پشمکی شکل و یا شبیه به دم روباه می باشد. گلها تا اواخر پاییز دوام دارندو با گذشت زمان رنگ آنها از سفید به کرمی تغییر می کند. تکثیر این گیاه از طریق تقسیم بوته در اوائل بهار صورت می پذیرد. دم روباهی نیاز به آفتاب کامل دارد و از آب فراوان باید برخوردار گردد. موطن اصلی آن نیز کشور آرژانتین می باشد.
 
 

زنبق

نام علمی: .Iris SP
زنبق، گیاهی دائمی با ارتفاع حدود ۶۰-۴۰ سانتیمتر می باشد. گلها در رنگهای مختلف زرد، بنفش، سفید، آبی و قرمز هستند و در اواسط اردیبهشت ماه ظاهر می شوند. دوره گلدهی بسیار کوتاه می باشد بطوریکه گلها ۲ تا ۳ هفته دوام دارند. زنبق را باید در محلی آفتابی کاشت در غیر اینصورت تنها برگها ظاهر می شوند و گلدهی نخواهیم داشت. آبیاری نیز باید به طور منظم انجام شود. تکثیر زنبق از طریق تقسیم ساقه های زیرزمینی (ریزوم) در اوائل بهار یا پاییز می باشد. موطن اصلی نیز اروپا است.
 
 

گل جعفری

نام علمی: .Tagetes SP
جعفری، گیاهی یکساله تابستانه با حداکثر ارتفاع ۶۰-۵۰ سانتیمتر است و دارای ارقام مختلف کم پر و پرپر می باشد. گلها زرد، نارنجی، سفید و در برخی ارقام کم پر دارای لکه های قهوه ای هستند. دوره گلدهی بسیار طولانی و از اواسط بهار تا اواسط پاییز می باشد. حذف گلهای خشک از روی بوته در طول دوره گلدهی به غنچه زایی بیشتر گیاه کمک می کند. برگهای این گیاه در صورت له شدن بوی بدی ایجاد می کنند. جعفری آفتاب دوست است و در مکانهای آفتابی رشد بهتری دارد. آبیاری هم به طور منظم باید انجام گردد. تکثیر این گیاه از طریق کاشت بذر در اوائل بهار است و موطن اصلی آن مکزیک می باشد.
 

گل لادن

نام علمی:  .Tropaeolum sp
لادن، گیاهی یکساله بهاره با عادت رشد بالا رونده و خزنده می باشد. گلها زرد، نارنجی و قرمز مخملی هستند و در فصل بهار ظاهر می شوند. برگهای لادن شبیه به برگ نیلوفر آبی اما کوچکتر از آن هستند و دمبرگ طویلی از پشت برگ به مرکز آن متصل می شود، برگها خوراکی هستند و در تهیه سالاد از آنها استفاده می شود، میوه های سبز آن را نیز در تهیه ترشی بکار می برند. گل لادن در آب وهوای خنک دوام بیشتری دارد و گرمای شدید تابستان باعث آفتاب سوختگی آن می شود، آبیاری نیز باید به طور منظم انجام شود. ازاین گیاه در سبدهای آویز می توان استفاده کرد زیرا گیاه با داشتن ساقه های علفی بسیار نرم به راحتی آویزان می شود و یا می توان با قراردادن یک قیم در کنار بوته، آنرا به سمت بالا هدایت کرد که هر دو حالت بسیار زیبا است. لادن به راحتی از طریق کاشت بذر تکثیر می شود بطوریکه بذر تولید شده از گل های بهاری که به طور طبیعی در خاک مرطوب پای گیاه قرار می گیرند در اواخر تابستان و اوائل پاییز سبز شده و گل های جدید تا اولین سرمای پاییز دوام خواهند داشت موطن اصلی این گیاه، مکزیک می باشد.
 
 

کلم زینتی (کلم گل)

نام علمی: .Brassica Sp
کلم زینتی به خاطر برگهای رنگی و زیبایی که دارد به عنوان یکی از گیاهان باغچه ای پاییزه در فضای سبز کاربرد دارد. بذر این گیاه در تیرماه در گلخانه کاشته می شود و پس از انتقال نشاء ها به گلدان در طی فصل تابستان ، از حدود اوائل پاییز گلدان های حاوی این گیاه جهت فروش عرضه می شوند. بوته های کلم پس از انتقال به باغچه تا حدود ۶-۵ ماه دوام دارند و با گذشت زمان با افزوده شدن تعداد برگ ها بر پهنا و گسترش آنها افزوده می شود لذا رعایت فاصله مناسب حدود ۳۰ سانتیمتر، بین نشاء ها در زمان کاشت نشاء ها ضروری است. با نزدیک شدن به اواخر زمستان از کیفیت برگ های کلم زینتی کم می شود و کم کم ساقه گلدهنده که شامل تعداد زیادی گلهای زردرنگ می باشد از وسط برگها بیرون می آید. در این زمان می توان بوته های کلم را از باغچه خارج کرده در واقع با این کار کلم زینتی را به عنوان یک گیاه یکساله به کار برده ایم در غیر اینصورت پس از پایان گلدهی در اوائل بهار، با کف بر کردن اندام های هوایی خشکیده و نگهداری ریشه کلم در زمین با توجه به این که این گیاه در واقع دو ساله است، در فصل پاییز مجدداً شاهد ظهور برگ های جدید از ریشه سال قبل خواهیم بود. برگهای کلم زینتی در رنگهای سفید، بنفش، سبز و یا ترکیبی از این رنگ ها دیده می شود، حاشیه برگ ها نیز ممکن است صاف و یا فردار باشد. کلم زینتی به شته بسیار حساس است و از همان ابتدای انتقال نشاء ها به باغچه باید بوته ها به طور مرتب بازدید شوند و در صورت مشاهده این آفت بر روی بوته ها سریعاً نسبت به سمپاشی با سموم شته کش اقدام گردد. این گیاه باید در آفتاب کامل و دارای خاک حاصلخیز کشت گردد.
 

فلفل زینتی

نام علمی: Capsicum annuum
فلفل زینتی از جمله گیاهان زینتی یکساله، محسوب می شود که حداکثر ارتفاع آن ۳۰-۲۰ سانتیمتر می باشد. گلها بسیار ریز و سفیدرنگ هستند، میوه ها نیز شبیه به فلفل خوراکی اما کوچکتر از آن می باشند و در واقع جنبه زینتی این گیاه به خاطر میوه هایش می باشد. میوه ها در انواع رنگهای زرد، نارنجی و قرمز هستند و از اوائل تابستان تا اواخر پاییز دوام دارند. این گیاه باید از آفتاب کامل برخوردار باشد تا میوه ها رنگی شوند. روش تکثیر از طریق کاشت بذر در اوائل بهار می باشد. موطن اصلی نیز کشور مکزیک است.
 
 

مارگریت

نام علمی: Chrysanthemum maximum
گیاهی دائمی با حداکثر ارتفاع ۶۰-۵۰ سانتیمتر است. گل های سفید رنگ مارگریت از اواسط بهار تا اوائل تابستان ظاهر می شوند. کف بر کردن گیاه پس از گلدهی یعنی قطع ساقه های خشک از قسمت پایین گیاه، به سبز شدن مجدد گیاه و گلدهی دوباره کمک می کند. مارگریت نیاز به آفتاب کامل دارد و آبیاری آن باید به طور منظم صورت گیرد. تکثیر این گیاه از طریق کاشت بذر و یا تقسیم بوته در اوائل بهار می باشد.
 

کروپسیس دائمی

نام علمی: Coreopsis grandiflora
کروپسیس گیاهی دائمی و مقاوم به سرما با حداکثر ارتفاع ۶۰ سانتی متر می باشد، گل های زرد رنگ آن از اواخر بهار ظاهر شده و تا اواخر تابستان دوام دارند. کروپسیس نیاز به محلی آفتابی داردو آبیاری آن باید به طور منظم صورت بگیرد. حذف ساقه های خشک گیاه پس از پایان گلدهی، سبب گلدهی مجدد آن در اوائل پاییز می شود. بوته های این گیاه همیشه سبز هستند و در پاییز و زمستان هم رنگ سبز خود را حفظ می کنند. تکثیر این گیاه از طریق کاشت بذر می باشد.

 


اختر

نام علمی: .Canna SP
گیاهی دائمی و دارای ریزوم(ساقه زیرزمینی) می باشد. حداکثر ارتفاع این گیاه تا حدود ۵/۱ متر می باشد که البته جدیداً انواع پاکوتاه آن نیز تولید شده است. برگ­های آن بسیار پهن و شبیه به برگ موز می باشند. گل­های قرمز، زرد و نارنجی اختر در اوائل تابستان ظاهر شده و تا اوائل پاییز دوام دارند. در مناطق سرد باید ساقه های زیرزمینی این گیاه را از خاک خارج کرد و در محلی که از سرما مصون باشد نگهداری کرد. تکثیر این گیاه از طریق تقسیم ریزوم ها و کاشت آنها در اوائل بهار می باشد. اختر نیاز به محلی آفتابی دارد و آبیاری آن باید به طور منظم صورت بگیرد.
 
 

استکانی

نام علمی: .Campanula SP
استکانی، گیاهی دائمی و مقاوم به سرما با حداکثر ارتفاع ۶۰ سانتی متر می باشد، گلها به رنگ سفید، آبی، بنفش، و صورتی و شبیه به استکان هستند. زمان ظهور گل ها در اواسط بهار می باشد و گل ها تا اوائل تابستان دوام دارند. این گیاه در خاک های آهکی به خوبی رشد می کند، به محلی آفتابی نیاز دارد و آبیاری آن باید به طور منظم صورت بگیرد. پس از گلدهی باید ساقه های خشک گیاه را از پایین قطع کرد. تکثیر استکانی از طریق کاشت بذر می باشد.
 
 

منبع : سازمان سیما، منظر و فضاهای سبز شهری
۶۰۳۷
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است

نظرسنجی لینک فاوا
نظرسنجی
به نظر شما کدام اقدام زیر در اولویت کاری سازمان قرار گیرد؟

پیوندها
آمار بازدید سایت

بازدید امروز ۵۵
تعداد بازدیدکنندگان امروز ۱۱ نفر
کل بازدیدکنندگان ۵۵۴۷۴۵ نفر
کلیه حقوق این سایت متعلق به سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری شیراز می باشد