خبر

برگزاری جشن هفته منابع طبیعی و درختکاری

مراسم روز درختکاری امروز چهارشنبه ۱۵ اسفندماه ۱۳۹۷ با حضور استاندار، شهردار شیراز و جمعی از مدیران استان فارس در بوستان کوهستانی دراک شیراز برگزار شد.

مراسم روز درختکاری امروز چهارشنبه ۱۵ اسفندماه ۱۳۹۷ با حضور استاندار، شهردار شیراز و جمعی از مدیران استان فارس در بوستان کوهستانی دراک شیراز برگزار شد.
صبح چهارشنبه 15 اسفند، مراسم نمادین درختکاری، با حضور استاندار فارس، رئیس سازمان جهادکشاورزی و مدیرکل منابع طبیعی فارس، شهردار، جمعی از مدیران شهرداری و اعضای شورای اسلامی شهر شیراز در محل پارک کوهستانی دراک، برگزار شد.
رئیس سازمان سیما، منظر وفضای سبز شهرداری شیراز نیز در این مراسم گفت: دغدغه اصلی شهرداری حفظ طبیعت و بهبود زیست شهری است.
دکتر جهانبخش میرزاوند با اشاره به تاریخچه شیراز در زمینه توجه به فضای سبز افزود: فارس و شیراز در مدیریت فضای سبز و کمربند سبز در کشور پیشتاز هستند.
وی همزمان با 15 اسفند ماه در مراسم روز درختکاری تصریح کرد: با تعاملی که با منابع طبیعی طی این سالها صورت گرفته،  ١٣هزار هکتار از ارتفاعات در اختیار شهرداری شیراز قرار داده شد که تاکنون ۶ هزار هکتار از این اراضی سبز شده و بر طبق تکلیف برنامه ۵ساله سوم  ۶ هزار هکتار هم در ۵سال آینده باید سبز شود.
رییس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری شیراز اضافه کرد: در این راستا با توجه به کمبود آب وکاهش بارندگی طی سالهای گذشته تمام تلاش ما این است که در ارتفاعات  از گیاهان بومی منطقه استفاده شود و با نظارت منابع طبیعی کارهای ابخوان وابخیزداری را نیز در ارتفاعات انجام می‌دهیم.
میرزاوند اعلام کرد: شیراز تنها شهر ایران است که خیرین فضای سبز و همیاران فضای سبز در آن فعالیت دارند و به حفظ این ثروت عظیم کمک می‌کنند.
استاندار فارس نیز در این مراسم افزایش مشارکت های مردمی را در گرو فرهنگ سازی دانست و عنوان کرد: رسانه ها، آموزش و پرورش و کسانی که تریبونی برای ارتباط با مردم در اختیار دارند باید فرهنگ طبیعت دوستی و حفاظت از منابع طبیعی را ترویج کنند تا بستر حرکت به سمت توسعه و همچنین امکان زیست مطلوب امروز و فردای جامعه مهیا شود
 دکتر عنایت الله رحیمی دستیابی به توسعه پایدار را شعار اصلی کشورهای جهان دانست و تاکید کرد: توسعه بر بستر زمین و با تکیه بر عناصر اصلی تشکیل دهنده آن یعنی آب و خاک شکل می گیرد.
وی ادامه داد: ایجاد تعادل بین زیست بوم و فعالیت های بشر نیازمند شناخت توان اکولوژیکی سرزمین است؛ چرا که وارد کردن فشار بیش از توان به یک منطقه آن را به سمت نابودی پیش می برد.
نماینده عالی دولت در استان فارس با بیان اینکه اعتلای کشور و سرزمین باید بر مبنای توان طبیعت برنامه ریزی شود، عنوان کرد: توسعه بر روی زمین صورت می گیرد و بشر یک زمین بیشتر ندارد که باید برای حفظ آن تلاش کنیم.  
استاندار فارس با اشاره به اینکه وظیفه حفاظت از منابع طبیعی، جنگل ها، مراتع و... بر عهده دستگاه های اجرایی متولی از جمله جهاد کشاورزی، منابع طبیعی، سازمان حفاظت از محیط زیست است، خاطرنشان کرد: این سازمان ها باید از مشارکت های مردمی و همکاری های سازمان های مردم نهاد برای دستیابی به اهداف خود بهره بگیرند.
دکتر رحیمی افزایش مشارکت های مردمی را در گرو فرهنگ سازی دانست و عنوان کرد: رسانه ها، آموزش و پرورش و کسانی که تریبونی برای ارتباط با مردم در اختیار دارند باید فرهنگ طبیعت دوستی و حفاظت از منابع طبیعی را ترویج کنند تا بستر حرکت به سمت توسعه و همچنین امکان زیست مطلوب امروز و فردای جامعه مهیا شود.
استاندار فارس با اشاره به اینکه دولت تدبیر و امید برنامه های خوبی در حوزه  حفاظت و گسترش منابع طبیعی  و افزایش فعالیت های آبخیز داری و آبخوان داری در دستور کار داده است، افزود: به عنوان نمونه د رحال حاضر قرار دادی به مبلغ 57 میلیارد تومان بین استانداری فارس، سازمان منابع طبیعی و سازمان مراتع و جنگل ها به منظور توسعه فعالیت های آبخیز داری  منعقد شده و همه کمیته های برنامه ریزی شهرستان ها مکلف به تخصیص منابع لازم برای این امر شده اند.
وی ادامه داد: در سطح ملی نیز این اهتمام وجود دارد که منابع لازم به سمت عملیاتی شدن این تفاهم نامه سوق داده شود.
دکتر رحیمی با بیان اینکه شهرها و روستاها و زندگی ابنا بشر در بستر طبیعت شکل گرفته است، یادآور شد: از این رو انسان همواره کوشیده است مظاهر طبیعت را به زیستگاه خود ببرد تا آرامش را در این بستر تجربه کند.
نماینده عالی دولت در استان فارس با اشاره به اینکه از گذشته تا کنون بعضی اقدامات غیر کارشناسی انجام شده و مداخلاتی در طبیعت رخ داده است، افزود: این اقدامات اعم از فعالیت های عمرانی، راه سازی و شهرسازی هر چند با نیت خدمت رسانی انجام شده است خسارت های جبران نا پذیری برای زیستگاه بشر در پی داشته است که با یک ارزیابی علمی و دید مقدماتی مشخص می شود.
وی تاکید کرد:  به جای کشاندن لودرها و بولدوزرها به طبیعت باید در بستر متناسب با طبیعت هر سرزمینی، گونه های متناسب با آن اقلیم را گسترش دهیم.
استاندار فارس گفت: مدیران دستگاه های اجرایی عمرانی و فرهنگی به گونه ای عمل کنند که بستر مشارکت مردمی برای حفظ منابع طبیعی فراهم بشود.
وی یادآور شد: در این راستا دیدگاه های تخصصی کارشناسان و دانشگاهیان مورد استفاده دستگاه های اجرایی متولی قرار بگیرد تا در آینده بتوانیم با افتخار اعلام کنیم که توانسته ایم به عنوان حافظان منابع طبیعی بستر توسعه پایدار را فراهم کرده ایم.
بر اساس این گزارش به مناسبت ۱۵ اسفندماه روز درختکاری از تعدادی از فعالین این عرصه تجلیل شد. همچنین شهردار شیراز و استاندار فارس نیز در این مراسم اقدام به کاشت نهال کردند
روابط عمومی سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری شیراز.
 
 


۱۳۹۷/۱۲/۱۶
منبع : سازمان سیما، منظر و فضاهای سبز شهری
تعداد بازدیدها : ۱۹۷
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید
sss

تمامی حقوق این سایت متعلق به شهرداری شیراز می باشد
  
سرپرست سازمان
شهزاد رونق زاده
شهزاد رونق زاده
دیدار عمومی با سرپرست سازمان
دوشنبه ها 10 الی 13


آخرین اخبار
           
سسس

   کل : ۱۲  نمایش ۱ الی ۴   ۱ ۲ ۳