خبر

کاشت ۲۰ هزار اصله درخت در سطح شهر تا پایان امسال

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری شیراز در مصاحبه اختصاصی با روزنامه طلوع خبر داد: بهره برداری از سامانه سبزینه جهت درخواست شهروندان برای دریافت و کاشت درخت به زودی

سرانه فضای سبز
سرانه فضای سبز استاندارد در جهان به ازای  هر نفر حدود 30 مترمربع است که وضعیت شیراز از سایر کلانشهرها بهتر است . در حال حاضر سرانه فضای سبز شیراز با احتساب باغات قصردشت 23.5متر مربع است و بدون احتساب باغات سرانه فضای سبز شیراز با ارتفاعات پیرامونی 21 مترمربع میباشد که با توجه به عملیات کاشت نیم میلیون اصله درخت و درختچه تا پایان سال افزایش خواهد یافت.
 
درختان کاشته شده در سال جاری
سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری شیراز در نظر دارد  ۲۰هزار اصله درخت نارنج در سطح شهر بکارد که در این راستا تاکنون بیش از 10هزار اصله آن کاشته شده است. با توجه به اینکه نارنج یکی از درخت‌های بومی ، مثمر و همیشه سبز است که کاشت آن از قدیم در خانه‌ها و فضای شهری شیراز مرسوم بوده است و شیراز از دیرباز به شهر بهار نارنج معروف بوده است ، انتخابی مناسب برای شهر شیراز است تا موجب تامین فضای جذاب و نشاط آور برای شهروندان شود. البته تا پایان سال ۵۰۰ هزار اصله درخت و درختچه با اولویت مقاوم بودن به کم آبی و سایه دار بودندر تمام نقاط شهر توسط شهرداری های مناطق کاشته خواهد شد . معمولاً درختان سروو نارنج  و سایه انداز مورد علاقه شهروندان بوده و ما نیز برای ایجاد زیبایی و چشم انداز بهتر شهر شیراز و همچنین رضایت شهروندان این درختان را درنقاطمختلف شهر خواهیم کاشت.
 
اقدامات شاخص، برنامه های دهه فجر و محوریت برنامه های سازمان
از جمله اقدامات سازمان سیما،منظر و فضای سبز شهرداری شیرازمیتوان به نظارت هوشمند بر کارکرد پیمانکاران فضای سبز، تشکیل کارگروه جهت طراحی فضاهای سبزی ، رتبه بندی پیمانکاران، ساماندهی و کنترل تانکر های آبرسانی ، پیگیری پرداختی به موقع به پیمانکاران و نظارت بر پرداخت حقوق کارگران بخش پیمانکاری و GIS و ممیزی فضای سبز مناطق و ارتفاعات پیرامونی و طرح مطالعاتی رینگ کردن چاههای سطح شهر که جزو پروژه های مهم و استراتژیک سازمان است اشاره کرد.
 
خرید درخت، گل و گیاهان پایدار و فصلی
 بر اساس تغییر شرایط اقلیم و کمبود آب صورت گرفته و سیاست سازمان کاشت درختان سایه دار و مقاوم به خشکسالی و بومی اقدام به خرید قریب به 35 میلیارد تومان اقلام گیاهی نموده است.
 
پروژه های شاخص نورپردازی
پروژه های شاخص نورپردازیکه هم اکنون در حال اجرا می باشد، صد میلیارد تومان برای نورپردازی شهر شیراز تخصیص یافته است . در دو ماه گذشته از لحاظ نورپردازی تقاطع ها ، پل ها و خیابان های اصلی شهر گام های اساسی برداشته شده است و تا پایان سال شب های شیراز زیباتر از قبل خواهد گردید.همزمان با آغاز دهه فجر بسیاری از پروژه های نورپردازی از قبیل نور پردازی شهدای یغمور،پل کابلی ولی عصر، پل شهدای کشن، تقاطع رودکی و تقاطع بهمن بیگی ، بولوار مدرس و بولوار زند به بهره برداری می رسد و همچنین در ادامه تا پایان سال نیز پروژ های زیادی تکمیل و افتتاح خواهد شد.
 
پویش مردمی زاگرس سبز
در راستای توسعه و احیای پوشش گیاهان بومی در اراضی و ارتفاعات پیرامون شهر شیراز هر هفته با حضور گروههای مختلف مردم، دوستداران طبیعت و تشکل های مردم نهاد در قالب برنامه کاشت بذر گیاهان بومی نظیر بادام کوهی، آنغوزه ، جاشیر ، درمنه و تنگرس در ارتفاعات پیرامون شهر انجام میشود.
 
تأمین آب
مورد نیاز فضای سبز شیراز از ۱۰۴ حلقه چاه به دست می آید.  رینگ کردن این چاه ها با یکدیگر می تواند مزیت های خوبی نیز به همراه داشته باشد از جمله اینکه در صورت بروز مشکل، آب مورد نیاز از دیگر چاه ها تأمین میشود. با توجه به خشکسالی سال های اخیر و کمبود آب به دنبال استفاده از سیستم ‌های هوشمند و آبیاری تحت فشار فضای سبز و نیز استفاده از پساب آبهای خاکستری خانه نیز به عنوان یک منبع آب پایدار برای فضای سبز شهر هستیم.
 
سامانه سبزینه
این سامانه که بزودی به بهره برداری می رسد به منظور ثبت درخواست شهروندان جهت کاشت درخت طراحی شده است که شهروندان در آن ثبت نام می نمایند و درخت مورد نطر خود را انتخاب  میکنند که بعد از آن توسط  پیمانکار سازمان درخت در منزل یا باغچه  مورد نظر کاشته می شود.
 
پروژه قندیلی
تکمیل پروژه تامین روشنائی پارک جنگلی قندیلی در راستای ارائه خدمات رسانی مطلوب و به منظور افزایش امنیت اجتماعی و آرامش روانی شهروندان به هنگام تردد و برای زیبائی هرچه بیشتر منظر شهری به هنگام شب، به مرحله اجرا درآمده است. تامین روشنائی پارک جنگلی قندیلی با نصب 80 پایه چراغ 10 متری و با هزینه ای بالغ بر 13 میلیارد ریال در مسیری به طول 1800 متر انجام شده است.

روابط عمومی سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری شیراز۱۳۹۹/۱۱/۲۱
منبع : سازمان سیما، منظر و فضاهای سبز شهری
بازدید ها : ۲۱۴
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

تمامی حقوق این سایت متعلق به شهرداری شیراز می باشد
  
رئیس سازمان
محمدرضا زندیه
محمدرضا زندیه
دیدار عمومی با
رئیس سازمان
دوشنبه ها 10 الی 13


آخرین اخبار
           
سسس

   کل : ۱۲  نمایش ۱ الی ۴   ۱ ۲ ۳